středa 29. března 2017

IZRAEL: Svatá země v obležení - cestovatelská přednáška Jiřího Kaláta

Na přednášku Jiřího Kaláta - Palestina: Země nezemě (středa 12.4. 11, 45h Aula gymnázia ve Slaném) naváže v 17 h přednáška Izrael: Svatá země v obležení v Malé galerii Vlastivědného muzea ve Slaném. 

Velký Pátek v Jeruzalémě

Izraelská osada Har Homa u Jeruzaléma
"Po několika cestách do různých koutů naší planety jsem se ocitl na Blízkém východě, přesněji ve státě Izrael. Za mnou byla léta studia, desítky přečtených knih a článků i zhlédnutí mnoha dokumentů.  
Negevská poušť
Můj mozek předpokládal, že je připraven na to, co mělo přijít. Nebyl a tak to vlastně začalo. Rána za ranou a překvapení za překvapením mě provázely po celou dobu mého putování i žití ve Svaté zemi. Byl to Izrael (no a vlastně také trochu Palestina, ale o tom je jiné povídání), který mě uchvátil se všemi jeho klady i zápory, hříšnostmi a svátostmi. Dvanáct měsíců nabytých tenzí, konflikty i cestováním. Strach a úžas vyvolávající situace, hluboké cesty do tradic a historie země, jež je považována za jednu z nejvíce konfliktních zón této planety.  
Pobřeží Středozemního moře u ruin antického města Cesarea
V těchto rozepřích nejde pouze o dvojstranný konflikt mezi Izraelci a Palestinci, ale i o vnitřní rozkol mezi křesťany, židy, mezi ortodoxními i ultra ortodoxními zastánci stejných i různých náboženství. Sílí zde boj o ženská práva, emancipaci i rovnost. Nalezneme zde mnoho štěpných linií, okolo kterých probíhá napětí. Někdy bylo poznávání o průšvih, někde bylo nutné trochu vynalézavosti, ale vždy výsledek stál zato. Během přednášky seznamuji posluchače s drobnými výseky a příběhy této krásné země. Pár střípků, které pozvednou míru zvědavosti a do popředí postrčí touhu tuto zemi vidět." 
 Jiří Kalát

Více informací a fotografií naleznete na http://jiri-kalat.cz/?p=12.


Ultraortodoxní čtvrť Mea Šearim v Jeruzalémě

Žádné komentáře:

Okomentovat